Na čo si dať pozor pri výbere tepelného čerpadla

Vybrať si v dnešnej dobe tepelné čerpadlo je pre laika takmer nadľudský výkon. V prvom rade si treba uvedomiť, že investícia do tepelného čerpadla je dlhodobá záležitosť. Pri kvalitných tepelných čerpadlách sa reálna životnosť pohybuje v rozmedzí 15-20 rokov. Ak chceme aby nám po túto dobu tepelné čerpadlo bezproblémovo slúžilo a hlavne nám skutočne šetrilo náklady na vykurovanie, je potrebné vyberať tam, kde je tento produkt pre tento účel vyvíjaný. Náš trh je bohužiaľ zaplavený výrobkami, ktoré boli pôvodne navrhnuté ako klimatizačné jednotky.

Chcete drahú klimatizáciu alebo tepelné čerpadlo?

Tieto klimatizačné jednotky sú relatívne jednoducho upravené na „tepelné čerpadlá“. To sa týka najmä výrobkov z ďalekého východu, ktoré primerane fungujú v klimaticky priaznivejších oblastiach, ale rozhodne nie u nás. Takéto „tepelné čerpadlá“ sú síce veľmi lacné, pretože sa chrlia v ohromný počtoch, ale správajú sa pri teplotách pod nulou skôr ako predražené elektrické kotly.

Tu potom narážame na základné kritérium pre výber tepelného čerpadla a tým je tzv. vykurovací faktor (COP). Túto hodnotu by mal uvádzať každý seriózny výrobca pri rôznych vonkajších teplotách a predovšetkým pod 0°C. Vykurovací faktor je ukazovateľom energetickej účinnosti. Táto hodnota predstavuje pomer medzi vyrobeným teplom dodaným do vykurovacieho systému a množstvom elektriny, spotrebovanej elektrickým pohonom tepelného čerpadla – kompresorom. Dá sa teda povedať, že čím vyššie je číslo udávajúce hodnotu vykurovacieho faktoru, tým vyššia je účinnosť tepelného čerpadla. Sledujte potom najmä hodnoty pri teplotách pod nulou.

 

Keď už sme úspešne vyselektovali skutočne účinné tepelné čerpadlá, zameriame sa na výrobcu, respektíve skôr na predajcu. Tu mnohokrát narážame na rad jedincov, ktorí chcú hlavne predať produkt než myslieť na spokojnosť zákazníka. „Veď zákazník v konečnom dôsledku nevie koľko má tepelné čerpadlo usporiť“. Veľakrát sa potom stáva, že tepelné čerpadlá alebo zdroj energie (plošné kolektory, vrty) sú prehnane poddimenzované. Nebojte sa pýtať, skúste si prejsť rôzne diskusie na renomovaných serveroch. Každý seriózny obchodník alebo obchodný zástupca by Vám mal do detailu a rozumne vysvetliť, prečo odporúča dané riešenie.

Cena je pre väčšinu z nás tou najpálčivejšie otázkou. Čím viac sa cena šplhá vyššie k nášmu stropu možností, tým viac sme náchylní veriť rôznym nezmyselným tvrdeniam. Áno, vo výsledku môžeme ušetriť až niekoľko stoviek eur ale za akú „cenu“. Nenechajte sa zaslepiť výškou počiatočnej investície. Vždy myslite na to, aké úspory Vám tepelné čerpadlo prinesie do budúcnosti …..